Człowiek, jak wszyscy doskonale wiemy, jest istotą stadną. Do tego jest istotą myślącą. W związku z tym, nasze relacje zwykle są złożone. Często budujemy je z ludźmi, którzy są zupełnymi przeciwieństwami nas samych. Czasem też jesteśmy zmuszeni do tworzenia różnego rodzaju relacji, np. z szefem w pracy czy nauczycielami w szkole. Na kształt każdej relacji, którą tworzymy, sami możemy i powinniśmy mieć wpływ. Często z powodu różnych czynników, czasem niezależnych od nas, tkwimy w relacjach, które wysysają z nas energię, dobre samopoczucie i szczęście. I takie relacje bez wątpienia możemy nazywać „toksycznymi”. Jeżeli jednak bywają one toksyczne, nie musi to oznaczać otwartych kłótni czy przysłowiowego „rzucania talerzami”. Brak zaufania, zazdrość, wykorzystywanie swojej pozycji, wzbudzanie poczucia winy, to wszystko są elementy zatruwające tworzone przez nas relacje. A jak poznać czy przyjaźń lub związek, w którym jesteśmy jest toksyczny?
W różnych książkach psychologicznych oraz w internecie roi się od definicji toksyczności. Ale nie musimy znać prawidłowej definicji, by umieć zaobserwować fakt, iż relacja nasza jest niezdrowa. Kiedy myślę o swoich różnych znajomościach, często zastanawiam się nad wieloma rzeczami.
Po pierwsze – zastanawiam się nad tym czy relacja, którą tworzę, daje mi radość i czy nie czuję się nią zmęczona.
Po drugie – czy czuję się ważna dla osób, które i ja uważam za ważne.
Po trzecie – czy osoba, którą nazywam przyjaciółką, bądź przyjacielem, nie wykorzystuje mojego zaufania.
Warto też podkreślić, że my sami, często pewnie nieświadomie, stajemy się toksyczni dla innych ludzi. Zachęcam gorąco do tego, by poznawać samego siebie, bo kiedy znamy swoje zalety, wady, dobre i złe strony, łatwiej nam będzie utworzyć z innymi ludźmi dobre i szczęśliwe relacje.
Pewnie wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że o znajomości i przyjaźnie należy dbać. Nie są one dane nam raz na zawsze, bo tak samo, jak i my, z biegiem lat się zmieniają. Warto też poszukać czasu na to, by przesiewać relacje i by poświęcać czas tym, które są pozytywne dla nas i ludzi, z którymi je tworzymy.
Podsumowując
Każda relacja, jaką tworzymy, jest zależna od wszystkich tworzących ją osób. Jeśli pojawiają się w niej oznaki toksyczności, ważnym czynnikiem wszelkich zmian zawsze była, jest i będzie szczera otwarta rozmowa. To podczas niej możemy powiedzieć drugiej osobie, co jest dla nas trudne i dowiedzieć się tego samego od naszego rozmówcy.