You are currently viewing Techniki relaksacyjne 

Techniki relaksacyjne 

W dzisiejszym świecie, który zewsząd atakuje nas krzyczącymi neonami, powietrzem przesyconym smogiem i spalinami oraz całą masą pracy, która miała być zrobiona „na wczoraj”, nie jest łatwo znaleźć czas na głęboki spokojny oddech. Natura, z której rytmem umieliśmy kiedyś żyć, dziś również musi walczyć o chwilę odpoczynku. Spróbujmy zastanowić się więc nad tym, jak umiejętnie i właściwie odpoczywać. 

Obserwując współczesną życiową gonitwę, często mam wrażenie, że odpoczynek to luksus, na który stać tylko nielicznych. A przecież jedynie dzięki niemu możemy funkcjonować, zachowując zdrowie i siły witalne. Technik relaksacyjnych mamy wiele, ale czy potrafimy korzystać z ich dobroczynnego działania? Ilu z nas potrafi znaleźć przestrzeń na to, by puścić wolno myśli, usiąść w fotelu i delektować się tym, że nic nie trzeba? Spróbujmy przypomnieć sobie kilka prostych sposobów na relaks. 

    Muzyka 

W sklepach z płytami i w internecie możemy dziś znaleźć mnóstwo płyt z muzyką przeznaczoną do relaksu. Postaraj się wybrać taką, która sprawi, iż wszelkie Twoje myśli przestaną pędzić, siedząc wygodnie w fotelu, bądź leżąc na miękkiej sofie czy łóżku. Pozwól, by muzyka opłynęła całe Twoje ciało. Jeśli będzie to pomocne, możesz też zamknąć oczy.  

    Spacer  

Każdy z nas jest inny. Jeden uwielbia zimowe krajobrazy i skrzypiący pod butami śnieg, inny natomiast woli smak oraz zapach letniego powietrza i otulające zewsząd promienie słońca. Dlatego spacer nie dla każdego będzie przyjemnością całoroczną. Niewątpliwie jednak spacer nie posiada żadnych skutków ubocznych. Poprawia krążenie, dotlenia wszystkie komórki naszego ciała, wspomaga naszą kondycję fizyczną. Naukowcy udowodnili, że piętnaście minut dziennie ma niezwykły wpływ na nasz organizm. 

    Zajęcia sportowe  

Jeśli należysz do osób, które najłatwiej relaksują się w ruchu, spróbuj znaleźć taką dziedzinę sportu, jaka odpowiada Ci najbardziej. Lubisz spacerować? Poszukaj grup, zajmujących się np. Nordic Walkingiem. Lubisz wodę? Zacznij chodzić na basen. Czujesz, że góry są Twoim żywiołem? Znajdź ludzi, z którymi będzie można cieszyć się ich pięknem. 

To oczywiście tylko kilka propozycji. Najważniejsze, by znaleźć takie, które pozwolą nam umiejętnie odpocząć. Ponadto dobrym sposobem na relaks może być także ciepła kąpiel, wzbogacona aromatycznymi olejkami. Dla ciepłolubnych dobrym wyjściem jest także sauna. 

Tak naprawdę nieważne jest to, który ze sposobów relaksu wybierzesz. Najważniejsze jest, by posiadać umiejętności regenerowania swojego ciała oraz duszy. 

Nie wolno zapomnieć również o zdrowym i niezbędnym śnie. Nawet Japończycy, którzy znani są z kultury pracy do upadłego, uskuteczniają krótkie drzemki regeneracyjne. Bez choćby chwili snu, organizm nie jest w stanie zdrowo funkcjonować. 

Nie bójmy się odpoczywać, ponieważ dobry odpoczynek jest gwarantem skutecznych działań w każdej dziedzinie naszego życia. Albowiem, ważną kwestią jest umiejętne dozowanie pracy i odpoczynku.  

Leave a Reply