You are currently viewing Światowy Dzień Roweru   

Światowy Dzień Roweru   

Światowy Dzień Roweru (ang.World Bicycle Day) – coroczne święto obchodzone na świecie 3 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 12 kwietnia 2018 r.  

Rower to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem lub komunikacją miejską. Jakie jeszcze korzyści daje jazda na rowerze? 

Rower to zdrowie. Człowiek, który regularnie korzysta z jednośladu czuje się lepiej, jest zdrowszy i szczęśliwszy. Jazda na rowerze wpływa też na poprawę kondycji umysłowej. To fakty, które znajdują potwierdzenie w wynikach badań naukowych. 

Jazda na rowerze a zdrowie 

Niewiele jest rodzajów aktywności fizycznej, które równie dobrze oddziałują na organizm człowieka, co jazda na rowerze. Na co wpływa regularne pedałowanie? Z pewnością na poprawę kondycji i ogólną wydolność organizmu. Codzienna jazda na rowerze korzystnie działa na pracę serca i układ krążenia. Pozwala pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, wzmacnia kręgosłup i kości. Rozwija też mięśnie i wpływa na poprawę sylwetki. Godzina jazdy na rowerze w spokojnym tempie wystarczy, by spalić około 500 kalorii. 

Lepsze zdrowie to tylko część pozytywnych stron korzystania z jednośladów napędzanych siłą ludzkich mięśni. Jakie jeszcze są zalety jazdy na rowerze? Korzystanie z dwóch kółek ma zbawienny wpływ na kondycję umysłową. Chodzi nie tylko o lepsze samopoczucie. Efekty regularnego korzystania z tego środka transportu to także zwiększona sprawność mózgu oraz zmniejszenie ryzyka chorób neurologicznych i zaburzeń psychicznych.  

Sport – lek dla mózgu 

Każdy rodzaj aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Ruch jest bowiem czynnikiem pobudzającym umysł do aktywniejszej pracy, a także produkcji hormonów i komórek nerwowych. Terapię wysiłkową wykorzystuje się także do leczenia zaburzeń nastroju, takich jak depresja. 

Co daje nam sport i jak wpływa na nasz umysł? W czasie wysiłku fizycznego w mózgu uruchamiane są neuroprzekaźniki, które łagodzą ból i niwelują poczucie dyskomfortu. Powstają duże ilości dopaminy, nazywanej „przekaźnikiem przyjemności” oraz serotoniny, odpowiadającej za dobre samopoczucie. Po skończonym wysiłku organizm uwalnia endorfiny, znane jako „hormony szczęścia”, dzięki którym odczuwamy radość i zadowolenie. Uwaga – to może uzależniać! 

A co, jeśli czujemy się świetnie nawet bez uprawiania sportu? Wciąż powinniśmy myśleć o aktywności fizycznej w kontekście poprawy kondycji umysłowej. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które przekroczyły 30. rok życia. W tym wieku człowiek zaczyna systematycznie tracić tkankę nerwową. Efekt ten potęgują używki, takie jak alkohol. Trening rowerowy sprawi, że połączenia nerwowe w mózgu staną się mocniejsze, co wzmocni pamięć i sprawność przetwarzania informacji. 

Oderwij się od problemów, czyli kojące efekty jazdy na rowerze 

Jakie jeszcze są plusy jazdy na rowerze? Przejażdżka na dwóch kółkach pozwala oderwać się od codziennych problemów i nużących obowiązków. Dzięki niej nabieramy dystansu do ważnych spraw i łatwiej zbieramy myśli. Nasz umysł odpoczywa i redukuje stres. Potrafimy wtedy lepiej ocenić sytuację, nabrać sił do dalszych działań i podejmować trafne decyzje. 

Rower to również świetne hobby i doskonały sposób na życie. Jak każde fascynujące zajęcie, nakręca do działania, pozwala cieszyć się z sukcesów i daje siłę do podejmowania kolejnych wyzwań. Zapewnia też wiele emocji. 

Na co wpływa jazda na rowerze? Co mówią badania naukowe? 

Plusy jazdy na rowerze dostrzegają też naukowcy. Wiele eksperymentów z udziałem rowerzystów udowodniło, że regularne pedałowanie stymuluje mózg i poprawia jego pracę. 

Nad tym, co daje jazda na rowerze zastanawiali się m.in. uczeni z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii. Ich badania udowodniły, że regularne korzystanie z jednośladu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tzw. istoty białej w mózgu, która odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Regularne pedałowanie przyspiesza więc przekazywanie informacji między neuronami, a w konsekwencji zwiększa umiejętność uczenia się oraz koncentracji. 

Jazda rowerem podobnie, jak każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych, stymuluje też hipokamp – element układu limbicznego odpowiedzialny za pamięć. Potwierdziły to badania naukowców z Illinois (USA). Uczeni wykazali, że pół roku codziennej jazdy na rowerze powoduje zwiększenie hipokampu o 2 procent oraz wzrost zdolności zapamiętywania aż o 15-20 procent. Według naukowców ten okres wystarczył, by odmłodzić mózg o 2 lata. 

Jak jeździć na rowerze? 

Jak zmaksymalizować korzyści z jazdy rowerem? Ile jeździć na rowerze, by w krótkim czasie osiągnąć wyraźne efekty? 

Warto pamiętać, by w aktywności fizycznej zachować umiar. Szybka jazda na rowerze przez dłuższy czas nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli podczas przejażdżki z trudem łapiesz oddech lub odczuwasz ból – zmniejsz tempo lub zrób przerwę. Chodzi o to, by uniknąć nadmiernego przemęczenia oraz dać organizmowi szansę na regenerację. Pozwoli to uniknąć senności i apatii, które mogą pojawić się, gdy trenujemy zbyt ostro. 

Doskonały czas na jazdę rowerem to wczesny ranek. Taka przejażdżka pozwala nabrać energii na cały dzień. Kontakt z porannym światłem reguluje zegar biologiczny i pomaga pozbyć się stresu. Sprawia też, że szybciej zasypiamy wieczorem oraz, że nasz sen jest głębszy. 

Do dobroczynnych dla kondycji umysłowej właściwości jazdy na rowerze warto dołożyć jeszcze te związane z obcowaniem z przyrodą. To, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę, udowodniło wiele badań naukowych. Dlatego na wycieczkę jednośladem warto wybrać się poza miasto. Najlepiej w towarzystwie przyjaciół lub rodziny. 

10 ZDROWOTNYCH PLUSÓW JAZDY NA ROWERZE 

1. Poprawa odporności organizmu 

2.  Smukła sylwetka 

3. Sprawniejsze serce 

4. Relaks dla mózgu 

5. Spowolnienie starzenia się organizmu 

6. Mocne mięśnie i kręgosłup 

7. Przeciwdziałanie osteoporozie 

8. Rekonwalescencja 

9. Zdrowsze oczy i lepsza percepcja 

10. Zdrowie psychiczne 

Plusy jazdy na rowerze są niezaprzeczalne – jest to nie tylko przyjemna aktywność, ale również czynnik wpływający na nasze zdrowie umysłowe i fizyczne. Jeśli zależy nam na zdrowiu, smukłej sylwetce, sile i witalności na długo – nie powinniśmy dalej zwlekać. Zabierz kolegę bądź koleżankę i wsiadaj na rower, by wspólnie zwiedzać piękne okolice, o których do tej pory nie mieliście pojęcia. Za oknem wiosna w pełni, zachęcamy zatem do skorzystania z tej pięknej aktywności. Pamiętajcie przy tym o kasku, zapasowej dętce, butelce wody i ubraniu się odpowiednio do panujących warunków pogodowych. Pada i mocno wieje? To nie jest żadne usprawiedliwienie – zalety jazdy na rowerze można wykorzystać także na modelu stacjonarnym – z pewnością niejeden czeka, by pomóc Ci w walce o Twoje zdrowie! 

Leave a Reply