You are currently viewing PIES – CZWORONOŻNY PRZYJACIEL 

PIES – CZWORONOŻNY PRZYJACIEL 

sy to symbol wierności, lojalności i oddania. Czy hasło mówiące, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? A może jest to jedynie puste powiedzenie? Jaka jest prawda? 

Pies – przyjaciel na dobre i złe 

Wiele zwierząt, w tym psy, potrafią skutecznie poprawić nam nastrój. Dzieje się tak dlatego, że podczas kontaktu z nimi nasz organizm wydziela endorfiny (hormony szczęścia). Im jest ich więcej, tym niższym poziom odczuwanego stresu. 

Psy świetnie wyczuwają ludzkie nastroje. Gdy jest Ci smutno, zwierzak najczęściej odwzajemnia to i nie przeszkadza zachęcaniem do zabawy. Z kolei, gdy Ty tryskasz radością – on również. Czyż to nie powód, by mówić o psie: najlepszy przyjaciel człowieka? 

Pies najlepszym przyjacielem człowieka i jego opiekunem 

Jak wspomniałam powyżej, pies wyczuwa ludzkie nastroje. Dotyczy to nie tylko opiekuna, ale także otoczenia. Gdy ktoś z otaczających Cię ludzi ma złe zamiary i może stanowić (według psa) dla Ciebie zagrożenie, pies rozpozna to na odległość. Zwierzę będzie wtedy wszelkimi metodami próbowało Cię obronić, np. zajadle szczekając na daną osobę, warcząc, a nawet szarpiąc jej ubranie. 

Psi nos posiada blisko 300 milionów receptorów węchowych. Z tego powodu zwierzęta te szkoli się na przewodników osób niepełnosprawnych lub niewidomych. Towarzyszą im one każdego dnia, rozweselają i pełnią rolę stróży. Czy nie tak zachowuje się najlepszy przyjaciel człowieka? 

Masz psa, masz dobrą kondycję 

Psy wymagają regularnych długich spacerów, a większość z nich także biegania i skakania. Osoba opiekująca się zwierzakiem może być zatem spokojna o swoją dobrą kondycję, a zarazem pozytywne samopoczucie. 

Pies – przyjaciel i gwarancja rozrywki 

Obecność psa wpływa kojąco na ludzką psychikę. Decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest radość, jaką daje człowiekowi zabawa ze zwierzęciem. Szczęśliwy pies może swoim zachowaniem i przybieranymi wyrazami pyska zapewnić Ci całkiem niezły ubaw… i to kompletnie za darmo. Mówi się, że śmiech to zdrowie. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że posiadanie psa to inwestycja w dłuższe życie. 

Tęsknota za właścicielem 

Wiele osób, które mieszkają samotnie, decyduje się na zakup lub adopcję psa. Główny powód tej decyzji to chęć posiadania kogoś, kto czeka na nas w domu i cieszy się, gdy wracamy np. po całym dniu pracy. Każdy, kto ma psa, wie najlepiej, jak wielka jest radość czworonoga na widok swojego pana – zwłaszcza po wielogodzinnej rozłące. 

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka 

Jedną z cech, którą najbardziej cenimy u przyjaciół, jest wierność. W przypadku psów to wręcz pewnik. Zwierzęta okazują ją na wiele sposobów, np. poprzez: 

– towarzyszenie człowiekowi w trudnych chwilach, 

– rozweselanie go, 

– ostrzeganie o niebezpieczeństwie. 

A na dodatek robią to wszystko zupełnie bezinteresownie… 

Leave a Reply