You are currently viewing O wodzie 

O wodzie 

Woda. – Co przychodzi Ci na myśl, jako pierwsze, kiedy słyszysz to słowo? Mi słowo to kojarzy się przede wszystkim z wakacjami, ciepłym morzem, wolnością, lekkością, z pragnieniem i z jego gaszeniem, z myciem, oczyszczaniem… I można by tak wymieniać przez wiele linijek tego artykułu. 

Woda, bez której nie mogłoby istnieć życie, zajmuje większą część naszej planety. Od zarania dziejów służyła ludziom nie tylko do celów tak przyziemnych, jak nawadnianie pól, ale także do różnego rodzaju obrzędów rytualnych. Woda była też i jest nadal źródłem pozyskiwania pożywienia. Ona także często służy nam do tego, by doskonalić oraz utrzymywać w zdrowiu swoją sylwetkę. Ciepłe dni sprzyjają temu, by wolny czas spędzać nad jeziorem, morzem czy rzeką.  

Skąd woda na Ziemi? 

Nasza planeta powstała około 4,5 mld lat temu. Fascynującą ciekawostką wydaje się być fakt, iż na samym początku nie było na niej wody. Pojawiła się ona na Ziemi ok. 4 mld lat temu w okresie formowania się jej na skutek wielkiego bombardowania planetoid i komet, na których wyżej wspomniana substancja się znajdowała. Obecnie na Antarktydzie znajduje się około 61% ziemskiej wody. Ciekawego odkrycia dokonali naukowcy NASA. Zaobserwowali oni, że w pobliżu jednej z czarnych dziur znajduje się chmura pary wodnej, która w sumie ma 140 mld razy więcej wody, niż wszystkie oceany na Ziemi. Ciekawostką jest też fakt, że gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo natomiast, że ta pierwsza zamarza od dołu, druga zaś od góry.  

Woda, a produkty spożywcze. 

Niewiele osób zna fakty, dotyczące zużycia wody przy wytwarzaniu zwykłych produktów spożywczych. A zużycie jej potrafi być ogromne. Do produkcji np. dwóch kromek chleba trzeba zużyć około 100 litrów wody. Do wyprodukowania zaś jednego kilograma wołowiny przeciętnie zużywa się aż 15 tysięcy litrów wody. By otrzymać 0,5 litra piwa zużywamy 150 litrów wody. Powyższe wyniki uwzględniają oczywiście uprawy pszenicy, chmielu czy hodowlę krów. 

Woda pitna. 

Organizm ludzki w większości składa się z wody. Należy pamiętać o tym, że by mógł on poprawnie funkcjonować potrzebujemy dostarczać mu minimum 2 litry tej substancji dziennie. Organizm będzie funkcjonował znacznie lepiej, kiedy będziemy dostarczali mu wodę w mniejszych dawkach co jakiś czas. A ile kosztuje najdroższa woda pitna? Okazuje się, że na ten produkt stać tylko najbogatszych. Koszt butelki o pojemności 750 ml wynosi 60 000 dolarów. Dlaczego tak drogo? Spora część ceny związana jest zapewne z samym kształtem butelki. Wygląda ona jak dzieło sztuki. Została wykonana ręcznie ze szczerego złota. Butelka przedstawia ludzką głowę. Wlewana do niej woda pozyskiwana jest z kilku źródeł, znajdujących się we Francji, na lodowcu islandzkim oraz na Fidżi. Dodatkiem do tego drogiego napoju jest drobny pyłek, będący 23 karatowym złotem. 

Woda, a higiena. 

Już od dawna wiadomo, że człowiek dla własnej higieny zużywa ogromne ilości wody. Pamiętajmy więc o tym, kiedy bierzemy kąpiel, myjemy zęby czy ręce. Do samego mycia zębów zużywamy około 8 litrów wody. Kąpiel w średniej wielkości wannie, to zużycie około 150 litrów wody, a zwykły prysznic to zużycie średnio 15 litrów wody na minutę. 

Podsumowując. Najważniejsze jest to, by dbać o wodę pitną, której z roku na rok mamy coraz mniej. Pamiętajmy również o tym, by dbać o należyte nawodnienie naszego organizmu nie tylko w letnie i ciepłe dni. Bądźmy bardziej uważni i szanujmy ten drogocenny dar, którym obdarzyła nas matka natura. 

Leave a Reply