You are currently viewing Nordic Walking  

Nordic Walking  

Długie, słoneczne, letnie dni swym ciepłem i przyjazną aurą zachęcają do podejmowania aktywności na świeżym powietrzu. Uśmiechające się słońce i letni, czule kojący nas wietrzyk sprawiają, iż łono natury staje się serdeczne i przyjazne. Działań, które możemy podejmować na świeżym powietrzu jest wiele. Piesze wycieczki górskie, pływanie czy długie relaksujące umysł i ciało spacery, to tylko niektóre z nich. Dziś jednak chciałabym opowiedzieć Państwu o aktywności, która ostatnio jest  

w rozkwicie. Być może część z Państwa już się tym zajmuje, a tych, którzy jeszcze nie odkryli Nordic Walkingu, bo o nim właśnie będzie dziś mowa, chciałabym gorąco zachęcić do tego, by rozpocząć swą przygodę z kijkami.  

Nordic Walking to aktywność dla ludzi w każdym wieku. Pozwolą więc Państwo, że przybliżę historię tego łatwego i przyjemnego sportu.  

Początek Nordic Walkingu datujemy już na czasy starożytne. Wówczas pasterze, wędrując ze stadami owiec, podczas długich marszów podpierali się kijami. Narodzin ówczesnego Nordic Walkingu szukać jednak należy w Finlandii. Bo tam właśnie w latach trzydziestych XX wiek fińscy sportowcy, pod bacznym okiem swoich trenerów, wykorzystywali kije do tzw. „suchej zaprawy” podczas lata. Twórcą dzisiejszej nazwy tego sportu jest Marko Kantaneva. Napisał on pracę magisterską na temat wykorzystania narciarskich kijów w treningu. Po opublikowaniu swojej pracy rozpoczął on współpracę z fińskim producentem sprzętu narciarskiego. Wtedy też opracowano pierwsze profesjonalne kije do uprawiania tej dyscypliny. Prawdziwy rozkwit Nordic Walkingu nastąpił w latach osiemdziesiątych XX wieku. Skandynawscy narciarze biegowi na szeroką skalę zaczęli stosować technikę marszu z kijami. Również polscy narciarze w tym samym czasie zaczęli wprowadzać do swoich ćwiczeń tę samą technikę. Liczne badania przeprowadzane w środowisku sportowym udowodniły, iż aktywność owa stosowana może być nie tylko podczas treningu, ale również sprawdza się z powodzeniem na poziomie rekreacyjnym czy nawet rehabilitacyjnym. W roku 1997, dzięki współpracy z fińskimi organizacjami sportowymi, dyscyplina ta została wprowadzona na arenę międzynarodową.  

Nordic Walking pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Często stosowany jest w rehabilitacji. Marsz z kijkami to aktywność łatwa, przyjemna i niedroga. Gorąco namawiam do tego, by poszukać w swojej miejscowości grup, zrzeszających fanów kijków. Jeśli takiej grupy jeszcze nie ma, to może dobrym pomysłem będzie jej utworzenie. Na pewno taka działalność pozwoli nawiązać nowe kontakty i być może sprawi, że lato pachnące truskawkowym kompotem i rozgrzanym powietrzem, stanie się idealną okazją do tego, aby nawiązać znajomości czy nawet prawdziwe przyjaźnie.  

Leave a Reply