You are currently viewing FAKE NEWSY 

FAKE NEWSY 

W sieci i social mediach każdy jest w stanie stworzyć i udostępniać treści, które będą zmanipulowane i sfałszowane. Takie treści mogą zostać skierowane do ogromnego grona odbiorców. Dowiedz się, czym są tzw. fake newsy i jak się przed nimi chronić.  

Co to jest fake news? 

To treści, które są nieprawdziwe lub nie do końca prawdziwe (imitują prawdziwą wiadomość), ale mimo to są publikowane w serwisach informacyjnych czy na portalach społecznościowych. Nie zawsze mają one formę tekstową – wykorzystywane są także grafiki, zdjęcia, a nawet filmy, w których poprzez obróbkę zmanipulowana jest treść. Fake newsy tworzy się i rozpowszechnia przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści politycznych lub finansowych. Mogą one być również tworzone w celach rozrywkowych, aby m.in. zwrócić uwagę na promujące je medium lub osobę.  

Występowanie fake newsów 

Gdzie możemy spotkać fake newsy? Krótka odpowiedź – wszędzie. Zatem w dużej mierze tam, gdzie przeciętny człowiek może tworzyć treści i je udostępniać. Poza „zwykłymi” osobami nie można też zapomnieć o kontach trolli internetowych czy botów (automatycznych kont użytkowników w mediach społecznościowych, które mogą masowo publikować treści), których wciąż są niezliczone ilości w mediach społecznościowych.  

Konsekwencje i zagrożenia płynące z fake newsów 

Fake newsy w „łagodnym” wariancie pokażą nieprawdziwą historię, dotyczącą jakiegoś miejsca lub osoby, która po prostu wzbudza emocje i chętnie jest udostępniana. W wariancie „średnim” fake newsy mogą oczerniać konkretne osoby – np. poprzez edycję ich zdjęć, aby pokazać je w negatywnym świetle.  

Jak rozpoznać fake newsy? 

Jak sprawdzić rzetelność informacji, a tym samym zweryfikować czy nie jest ona fake newsem?  

  1. Zastanów się nad źródłem.  

Sprawdź wiarygodność źródła, z którego chcesz skorzystać. Przeanalizuj stronę, na której się znajdujesz. 
Odpowiedz sobie na dwa pytania: 

  • czy strona publikuje informacje na swój temat (cel działania, wartości); 
  • czy możesz skontaktować się z właścicielami strony (poprzez wiadomość e-mail, formularz kontaktowy)?  
  1. Przeczytaj więcej niż sam nagłówek.  

Nagłówki mogą świadomie być prowokacyjne, aby skłonić do kliknięcia, ale nie muszą mieć wiele wspólnego z treścią przedstawianego materiału. Zapoznaj się z całym tekstem. Nie osądzaj ani nie podejmuj żadnej decyzji jedynie po przeczytaniu nagłówka.  

  1. Sprawdź wiarygodność autorów.  

Jeśli artykuł posiada podanego autora, to sprawdź jego wiarygodność, a także fakt czy dana osoba jest prawdziwa. 

  1. Sprawdź źródła podane w linkach.  

Zweryfikuj czy podane w linkach źródła istnieją i czy rzeczywiście odnoszą się do danej informacji. 

  1. Sprawdź datę publikacji.  

Nie wszystkie newsy w sieci mają wpisaną trwale datę pierwotnej publikacji. Nie zawsze jest łatwo zweryfikować pierwotną datę powstania danego newsa. Spróbuj poszukać innych publikacji o danym zdarzeniu i sprawdzić datę najwcześniejszej z nich. 

  1. Uważaj na własną stronniczość.  

Zastanów się czy Twoje własne uprzedzenia lub przekonania nie wpływają na odbiór informacji.  Czy to Ty sam, przez określone nastawienie, nie odczytujesz z danego newsa informacji, których w nim tak naprawdę nie ma.  

Leave a Reply