You are currently viewing Dojrzała przyjaźń 

Dojrzała przyjaźń 

W dojrzałej relacji możemy liczyć na wsparcie i zrozumienie, które będzie trwało latami. Pomimo kryzysów i oddalenia. 

Prawdziwa przyjaźń w dojrzałym wieku ma trochę inny charakter, niż ta zawierana w dzieciństwie czy we wczesnej młodości. Przede wszystkim nie przychodzi łatwo – trudniej nam nawiązać nowe relacje, mając za sobą różne doświadczenia życiowe i bojąc się odrzucenia. Pytanie, które niemal zawsze się pojawia, to gdzie nawiązywać przyjaźnie i jak to zrobić? Na emeryturze mamy więcej czasu, a to idealnie sprzyja otwieraniu nowych rozdziałów. Prawda jest taka, że czasem warto się wysilić, by przeżyć coś wartościowego – szczególnie, jeśli obu stronom na tym zależy. 

Czy prawdziwa przyjaźń w dojrzałym wieku jest możliwa? I gdzie jej szukać? 

Przede wszystkim na ludzi i nowe relacje trzeba się otworzyć. Czasem wystarczy wyjść z domu i porozmawiać chociażby z osobami z naszego najbliższego otoczenia. Najczęściej są to sąsiedzi lub osoby spotykane regularnie w sklepie czy na spacerze. Może wśród nich także są osoby, które potrzebują rozmowy? Warto to sprawdzić, inicjując kontakt. A może da się odnaleźć kolegów lub koleżanki ze szkoły, odwiedzić miejsca, w których spędziliśmy dzieciństwo lub młodość? Albo zapisać się na zajęcia dedykowane seniorom w domu kultury czy bibliotece? To może być także wolontariat albo nawet praca w niepełnym wymiarze godzin… 

Co daje przyjaźń w senioralnym wieku? 

Rozmowy, bliski kontakt i serdeczność to nieocenione wartości, które otrzymujemy od przyjaciół. Dzięki nim mija stres, nie odczuwamy bólu w takim stopniu, jakbyśmy byli sami, jesteśmy mniej narażeni na demencję, depresję i choroby serca. Z serdeczną i bliską osobą u boku problemy nie są aż tak wielkie. A jeśli ta osoba ma optymistyczne usposobienie i poczucie humoru…? Życie staje się lżejsze i przyjemniejsze, bo nic tak nam nie służy, jak porcja śmiechu i luzu. Co najważniejsze, prawdziwa przyjaźń sprawdza się w trudnych sytuacjach, gdy potrzebne jest wsparcie dobrym słowem. Czasem liczy się samo to, że ktoś wysłucha naszych zwierzeń. Bo przyjacielowi możemy wyznać każdą tajemnicę, powiedzieć prawdę, choć okazuje się ona trudna. W przyjaźni możemy być sobą. Każdy potrzebuje się wyżalić, podzielić wątpliwościami, poczuć zrozumienie drugiej osoby. Prawdziwi przyjaciele, na których można liczyć w szczęściu i nieszczęściu, to prawdziwy skarb, dlatego warto pielęgnować przyjaźń i poświęcić jej swój czas, zwłaszcza w dojrzałym wieku. 

 
Mądrzejsi po latach 

Na temat małżeństwa napisano setki poradników. Ale czy potrafisz przypomnieć sobie choć jeden, który daje wskazówki, jak postępować w przyjaźni? No właśnie! To nie przypadek, tylko efekt kolejnego mitu, że przyjaźń pojawia się niczym królik z kapelusza, a potem po prostu sobie trwa. 

Owszem, dawniej wystarczyło wyjechać na kolonię, żeby poznać przyjaciółkę na śmierć i życie. Teraz wymaga to większego wysiłku. Jesteśmy bardziej zajęci, mamy bagaż złych doświadczeń i niewiele wolnego czasu. Nic dziwnego, że do nowych znajomości podchodzimy z większą ostrożnością. 

Jeżeli chcemy uniknąć rozczarowań, przede wszystkim dajmy sobie dużo czasu. Dobrze jest obserwować nową znajomość w różnych sytuacjach. Zbyt szybkie tempo znajomości, rzecz oczywista dla nastolatków, u dorosłych jest raczej alarmująca. Pośpiech sugeruje, że jedna strona próbuje zrealizować inne potrzeby, niż zadbać o harmonijnie rozwijającą się relację. 

Idealnie, gdy przynajmniej w dwóch punktach Wasze doświadczenie życiowe jest podobne. Na przykład macie identyczne hobby i jesteście najstarszymi siostrami w dużej rodzinie. Albo uwielbiacie psy i pochodzicie z małego miasteczka. Im więcej punktów stycznych, tym lepsza wróżba na przyszłość. 

Recepta na długie życie 

Dojrzała przyjaźń bywa trudna do znalezienia, ale warto jej poszukać. Dodaje sił, pomaga przetrwać kryzysy i rozwesela, gdy się smucisz. Nie jest zaborcza, wspaniałomyślnie wybacza błędy. 

Kiedy stajemy się starsi, poprawia pracę mózgu, a nawet potrafi przedłużyć życie! Badania pokazały, że posiadanie przyjaciół ma lepszy wpływ na zdrowie niż rzucenie palenia i uprawianie sportów. Co więcej, działają na nas bardziej relaksująco niż rodzina! Chcesz być w świetnej formie, ale nie lubisz ćwiczyć? Zadzwoń do przyjaciela! 

Czasami też dajemy od siebie trochę więcej, niż się od nas oczekuje. Takie dobro potrafi do nas wrócić w najmniej oczekiwanym momencie. A kiedy przecieramy oczy ze zdumienia, słyszymy: „Pomogłaś mi wtedy, pamiętasz?”. Jednak zdarza nam się doświadczać przyjaźni, w których nieustannie czujemy się wykorzystywani. Bo my jesteśmy dla tej osoby zawsze i wszędzie, a kiedy sami jesteśmy w potrzasku, w zamian dostajemy tylko suche: „Przykro mi, nie mam dla ciebie teraz czasu”. To nie są nasi prawdziwi przyjaciele. To osoby, które oczekują, że będziemy tylko dla nich. Używają ludzi do konkretnych zdań. Ten pomoże mi w pracy, a z tym pójdę sobie na piwo. Niestety jest ich dzisiaj coraz więcej. Kiedy w końcu postawisz im granicę, nawet nie zauważą, że Ciebie tam nie ma. Prawdziwa przyjaźń to bardzo silna więź. Dojrzała jest silniejsza od zmieniających się okoliczności. Ewoluuje wraz z nami. 

Leave a Reply